ABD’nin Hawaii eyaletindeki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 99’a ulaştı

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Maui Adası’nda 8 Ağustos’ta başlayan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 99’a ulaştı.

ABD’nin Hawaii eyaletinin en büyük adalarından biri olan Maui’deki orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Eyalette 8 Ağustos’ta başlayan, bir haftadır devam eden ve adanın tarihi tatil beldesi Lahaina’nın büyük bir bölümünü yok eden yangınlarda can kaybı 99’a yükseldi. Hawaii Valisi Josh Green arama-kurtarma çalışmalarının zaman alacağını vurgulayarak, “Tahmin etmesi zor. Muhtemelen 10 gün daha sürecek. Telefon servisi hizmeti yavaşça eski haline dönüyor. Kayıp kişilerin sayısı 2 binden bin 300’e düştü” dedi. Yangın bölgesinde suya erişimde sıkıntılar yaşandığını belirten Green, “Maui ve diğer kırsal alanlarda evlere ve halkımıza herhangi bir müdahale için yeterli su bulmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Maui Polis Departmanı Şefi John Pelletier de, “20 kadavra köpeği ile onlarca arama-kurtarma ekibi küle dönmüş yollarda ilerleyişini sürdürüyor. Pazartesi günü itibarıyla alanın yüzde 25’inde arama yaptılar. Hafta sonu bu oran yüzde 3’tü” dedi.

Yaklaşık 5.6 milyarlık hasarın meydana geldiği orman yangınlarında arama-kurtarma çalışmaları ile birlikte her gün 10 ila 20 kişinin cansız bedenine ulaşılması öngörülüyor. Yangının çıkış nedenine ilişkin soruşturma ise sürüyor.

Yangının büyük kısmı kontrol altına alındı

Orman yangınlarında 13 binden fazla kişinin yaşadığı Lahaina’da evlerin büyük bir bölümü kullanılamaz hale gelirken, yangınların yüzde 85’i kontrol altına alındı. İç kesimlerde de meydana gelen yangınların yüzde 60’ı söndürülürken, alevlerin başka alanlara sıçramasından endişe ediliyor.

Öte yandan, ABD tarihinin son yüzyılda görülen en ölümcül orman yangınlarında ABD Başkanı Joe Biden’ın eyaletteki hasarın giderilmesi için kongreden 12 milyarlık fon yardımı isteyeceği belirtiliyor. – HAWAİİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x