Akbelen’de korkunç görüntü

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de iki termik santral için maden ocağı açılmak istenen Akbelen Ormanı’ndaki yıkım uydudan görüntülendi.

Muğla İkizköy’de Akbelen ormanında Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki olan YK Enerji’nin elektrik üretimi ihtiyacı için maden sahasını genişletmek için yapılan ağaç kesimine karşı Pazartesi gününden bu yana protestolar artarken, bölgede yıllar içinde yaşananlar uydu görüntülerine yansıdı.

1986 yılından başlayan uydu fotoğraflarında görüntüler 2022 yılına kadar geliyor. Uydu görsellerinde ise gerçekleştirilen orman tahribatının boyutunun sadece Akbelen ormanlarıyla sınırlı kalmadığı da anlaşılıyor.

Linyit kömürü kullanarak elektrik üretimi gerçekleştiren Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YK Enerji) özelleştirme ihalesi sonucunda 23 Aralık 2014’de 2.6 milyar dolar bedelle IC İçtaş ve Limak Enerji firmaları tarafından devir alındı. Aralarında 15 km mesafe bulunan Yeniköy ve Kemerköy termin santrallerinin 1,050 MW kurulu gücü bulunuyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x