Down sendromlu sporcu Gökhan Kotan bir ilki başardı

Uluslararası Likya Kaş Kültür Sanat Festivali’nin sonunda düzenlenen yarış için binlerce deniz tutkunu Kaş’a geldi. Dünyanın dört bir yanından yüzücüler, Akdeniz’in masmavi denizinde kulaç attı.

Uluslararası sporcuları Türkiye’de buluşturan yarışın heyecanında akıntıya karşı mücadele etmek için 193 sporcu, komşu ülke Yunanistan’ın Türkiye’ye en yakın adası Megisti/Meis Adası’ndan Kaş’a yüzdü.

Down sendromlu özel sporcu Gökhan Kotan (33) ise dünyada ilk kez 7 kilometrelik parkuru yüzerek bir ilki gerçekleştirdi. Kotan, 3 saat 44 dakika 30 saniyelik derece elde etti.

Gökhan Kotan down sendromlu bireylere çağrıda bulunarak “Herkes yüzsün, şampiyon olsun” dedi.

OLİMPİYAT OYUNLARI’NDA DERECEYİ HEDEFLİYOR

Kotan, 2012 yılından bu yana yüzme sporu ile uğraştığını belirterek bu zamana kadar yarıştığı en uzun parkurun 6,5K olduğunu belirtti. Kotan, hep ilkleri başardığını ifade ederek, kendi hayatını konu alan kitap yazdığını söyledi. Kotan, down sendromlu olarak 5K yüzen ilk sporcu olduğunu da hatırlattı.

İtalya’da açık su yüzme yarışına katılacağını belirten Gökhan Kotan, 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda derece elde etmek istediğini ifade etti.

“GÖKHAN ÇOK DAYANIKLI BİR SPORCU”

Gökhan Kotan’a gönüllü olarak eşlik eden Emre Deliveli ise “Marmaris’te tanıştık, o zaman kendisine eşlik edecek birini arıyorlardı. Ben de gönüllü oldum ve o gündün beri beraber yarışlarda yüzüyoruz. Normalde 1.5K yüzüyordu ama benimle tanıştıktan sonra 5K yüzmeye başladı. Yan yana yüzüyoruz, bir ihtiyacı olursa diye ama Gökhan çok dayanıklı bir sporcu şimdiye kadar hiç su istemedi” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x