İki kez restore edilen 657 yıllık hamam tahrip edildi

Manisa’da Saruhan Bey’in oğlu İshak Çelebi’nin Ulu Cami ile 657 yıl önce yaptırdığı, halk arasında ‘Çukur Hamamı’ olarak da bilinen İshakpaşa Hamamı 2006’da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Restorasyon ile ilk görünümüne kavuşan tarihi hamam, bakımsızlık nedeniyle kısa sürede zarar gördü.

TAHTA KAPISI KIRILDI, YAZILAR YAZILDI

Tarihi hamama bu kez Şehzadeler Belediyesi sahip çıktı. 30 bin lira harcanarak 2015’te ikinci kez restore edilen tarihi hamamda çalışmalar 2016’da tamamlandı. Restorasyon sonrası hamamın anahtarı ‘taziye evi’ olarak kullanılmak üzere İshakçelebi Mahallesi Muhtarı Bayram Gök’e verildi.

Covid-19 pandemisi nedeniyle kapalı tutulan tarihi hamam, son olarak kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Tahta kapısı kırılarak içeri girilen hamamın içindekiler yağmalandı.

Tarihi hamamın duvarlarına sprey boyalar ile isim yazılıp, zarar verildiği de görüldü.

ÜÇÜNCÜ KEZ RESTORE EDİLECEK

Daha fazla zarar verilmemesi için kapısına demir korkuluk ile kaynak yapılan tarihi hamam, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından imzalanan iş birliği protokolü kapsamında restore edilecek.

Mahalle sakinlerinden Hüsamettin Edepali, “Burası kısa bir süre önce restore edildi ve çok da güzel oldu. Bu tür yapıların restore edilmesinin ardından korunması çok önemli. Buranın bu halde olduğunu görünce insan üzülüyor. Bu, bir milli değerdir. İçerisine yazılar yazmış” dedi.

İshakçelebi Mahalle Muhtarı Bayram Gök de “Tarihi hamama sahip çıkmamız gerekir. Tekrar restore edildikten sonra buranın ihale ile korunması amacıyla bir işletmeye verilmesi lazım diye düşünüyorum. Bu üçüncü restorasyonu olacak. Restore olduktan sonra koruma altına olması lazım. Yazık. Sahipsizlikten bu hale geldi” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir