Küresel Üst Seviye Akıllı Telefon Pazarı 2023 Yılında da Satış Rekoru Kırdı

Counterpoint Research tarafından yapılan araştırmaya göre üst seviye akıllı telefon üreticileri 2023 yılında artan satışların keyfini çıkardı. Özellikle de Apple’ın satışlarında bir artış yaşadı. En son veriler, Apple’ın bir kez daha üst seviye akıllı telefon kategorisinde en büyük pazar payına sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, geçen yıl birkaç sürpriz yaşandı ve 2024’te artan zorluklar Apple’ın ilerlemesini raydan çıkarmaya çalışacak.

2022 yılında Apple’ın üst seviye akıllı telefonlardaki küresel pazar payı yüzde 75’ti ve en yakın rakibi Samsung ile arasındaki yüzde 16’lık fark devam ediyordu. Geçen yıl Samsung bu payı yüzde 17’ye çıkarmayı başarırken Apple biraz zemin kaybetti ancak yine de yüzde 71 ile ilk sırada yer aldı. Counterpoint Research, bu kategorideki güçlü konumunu korumasına rağmen Huawei’nin Mate 60 serisiyle bu yıl Apple’a meydan okuyarak pazar payını yüzde 5’e çıkardığını belirtiyor.

TrendForce daha önce Apple’ın 2024’e doğru yeni zorluklarla karşılaşacağını bildirmiş ve Huawei’nin yeniden dirilişini başlıca tehditlerden biri olarak vurgulamıştı. Genel olarak veriler, toptan satış fiyatı 600 dolar veya daha fazla olan cihazların 2023 yılında yüzde 24 pazar payına sahip olduğunu ve bu segmentin 2016’dan bu yana yüzde 300’lük bir büyümeye tanık olduğunu gösteriyor. Counterpoint Research Kıdemli Analisti Varun Mishra, tüketicilerin daha uzun süre kullanabileceklerini düşündükleri için daha fazla para vermeye istekli olduklarını, diğerlerinin ise bu tür telefonların kendileri için bir statü sembolü haline gelmesi nedeniyle yükseltme yaptıklarını düşünüyor.

Ultra üst seviye akıllı telefon pazarı tarafında 1.000 dolar ve üzeri fiyatlara satılan modeller küresel satışların yüzde 33’ünü oluşturuyor. Bu yıl için Samsung, Galaxy S24 Ultra’ya titanyum eklerken Apple’ın iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max’e daha büyük ekranlar getireceği söyleniyor.

Bakalım, 2024 sonunda basıl bir tablo ortaya çıkacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir