Tepkiler dinmiyor! Turistik ilçeyi lağım kokusu sardı

Foseptik çukurları dolunca sıra bekleyen vatandaşlar Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a tepki yağdırdı.

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesine bağlı Yeniçiftlik Mahallesi’nde yıllardır yaşanan altyapı problemi vatandaşları çileden çıkarıyor.

Yaz mevsiminde nüfusu 300 bini geçen Marmara Denizi sahilindeki Yeniçiftlik Mahallesi’nin kanalizasyon problemi hala çözülemedi. İstanbul’un yanı başındaki yaklaşık 150 bin konutun bulunduğu turistik mahallenin yaklaşık yüzde 80’lik kısmında kanalizasyonun olmadığı bildirildi.

PEKİ BİZ NEDEN VERGİ ÖDÜYORUZ

Kanalizasyon olmadığı için atık sular için açtırdıkları foseptik çukurunun dolmasından büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Gürsel Doğru, “Foseptik çukurlarımız doluyor çektiremiyoruz. Kanal yok, altyapı yok, onun için yetkililerden cevap bekliyoruz. Çok mağduruz, sokaklarımıza kanalizasyonların bir an önce yapılmasını istiyoruz” dedi.

Vidanjör sıkıntısını dile getiren Mehmet Şahin ise, “Ben yurt dışında kalıyorum, Almanya’dan geliyorum. Senede bir kere çocuklarımızla beraber tatil yapmaya geliyoruz ama geldiğimize pişman oluyoruz. Kayıtlarımız burada, her şeyimiz burada ama denize gidiyoruz eve gidiyoruz sular kesik.

Vidanjör sıkıntısını dile getiren Mehmet Şahin ise, “Ben yurt dışında kalıyorum, Almanya’dan geliyorum. Senede bir kere çocuklarımızla beraber tatil yapmaya geliyoruz ama geldiğimize pişman oluyoruz. Kayıtlarımız burada, her şeyimiz burada ama denize gidiyoruz eve gidiyoruz sular kesik.

Kanalizasyon doluyor, çekmeye gelen yok. 21. Yüzyılda biz halen vidanjörlerle işimizi halletmeye çalışıyoruz. Su parasına ilaveten belediyeye atık bedeli ödüyoruz. Biz gerekli bütün vergilerimizi ödediğimiz halde, belediye bu hizmetleri niçin göndermiyor?” dedi.

Özel çocuğu olan Tülay Kocaağa ise, “Vidanjör talep ediyoruz vidanjör gelmiyor. Altyapısı yok. Ben çocuğu yıkayamıyorum. Balkonda yıkıyorum. Yazıktır. Çukur dolmuş vaziyette vidanjörü çağırıyoruz sıra var diyor” görüşünü dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BİR HAYRINI GÖREMEDİK

Yeniçiftlik Mahalle Muhtarı Doğan Filiz, “Biz burada Trakya’nın ana giriş kapısıyız. Büyükşehir hep bizden sonraki Şarköy, Malkara, Hayrabolu’ya hizmet götürüyor. Tamam onlara da yapsın ama buradaki en büyük sıkıntı altyapı sıkıntısı. Önemli olan burayı çözmek. Ama onların aldığı hizmetleri biz alamıyoruz maalesef.

Büyükşehir tarafından burada altyapıyla alakalı bir hizmet göremedik. Şarköy de yazlık bölge ama oralara yapılıyor. Büyükşehir’in paylaşımlarını görüyoruz. Vatandaşlar olarak biz de istiyoruz. Artık 21. yüzyılda yaşıyoruz halen altyapıyı konuşuyoruz” dedi. Buranın altyapı ve suyun tamamen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne, TESKİ’ye bağlı olduğunu vurgulayan Filiz, “Burası. Şimdi biz yıllarca Kadir Başkan’la her toplantıda, görüşmelerimizde bu şikayeti dile getirdik.

 

 

 

 

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x