Can Atalay’ın AYM başvurusunun görüşülmesi ertelenmişti; Eski CHP’li vekil ve Anayasa hukukçusu Kaboğlu: Yargı güvencesi zedelendi, disiplin soruşturması başlatılmalı

Eski CHP milletvekili ve Anayasa hukukçusu İbrahim Özden Kaboğlu, “AYM, Can Atalay’ın başvurusunu görüştüğü 12.10.2023 tarihli genel kurul toplantısını, bir üyenin dosyayı çalışamadığı gerekçesiyle erteledi. Aylardır tartışılan ve AYM’nin açık içtihadı bulunan konuda bir üyenin gayri ciddi mazereti, adil yargı güvencesini zedeledi” dedi. Kaboğlu, söz konusu AYM üyesi hakkında “vakar ve şerefi ile bağdaşmayan ve hizmetin aksamasına yol açan hal ve hareketler” sebebiyle disiplin soruşturması açılmasının gerektiğini dile getirdi.

Kaboğlu, 28. Dönem Hatay Milletvekili Can Atalay’ın AYM başvurusunun görüşülmesinin ertelenmesine ilişkin olarak sosyal medya platformu X üzerinden bir tweetsel yayınladı.

TIKLAYIN | Can Atalay’ın başvurusu görüşülecekti: Anayasa Mahkemesi’nden erteleme kararı!

Kaboğlu, Atalay’ın AYM başvurusunun görüşülmesinin ertelenmesi hakkında şu ifadeleri kullandı:

“AYM, Can Atalay’ın başvurusunu görüştüğü 12.10.2023 tarihli genel kurul toplantısını, bir üyenin dosyayı çalışamadığı gerekçesiyle erteledi. Aylardır tartışılan ve AYM’nin açık içtihadı bulunan konuda bir üyenin gayri ciddi mazereti, adil yargı güvencesini zedeledi.

Can Atalay milletvekili seçildikten sonra Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM’nin Berberoğlu, Gergerlioğlu ve Güven emsal kararlarına uymama iradesini açıkça ortaya koyarak Anayasa madde 11, 138 ve 153’ün emredici hükümlerine aykırı bir karar verdi.

AYM, Anayasa’nın 83. madde istisnası olan 14. madde uygulama alanı olmadığını önceki kararlarında saptadı ve hangi suçların bu kapsamda yer aldığının yasa yapıcı tarafından belirlenmediği için mahkemelerin yasa koyucu yerine geçerek kural koyamayacağı içtihadını süreklileştirdi.

“Anayasa kurallarını yorumlamak, AYM’nin görev ve yetkisidir”

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin iddiasının aksine Anayasa kurallarını yorumlamak, AYM’nin görev ve yetkisidir. AYM’nin açıkça saptadığı hususları yadsıyarak yeni yorumlar getirmeye çalışmak ise Yargıtay dahil hiçbir mahkemenin yetkisi değildir ve Anayasa 153/son hükmüne aykırıdır

Depremzede Hataylıların enkazların içinde ortaya koyduğu iradenin, hukuk yok sayılarak alıkonulması da AYM’nin sorumluluğunu arttırmakta. AYM, ivedi bir şekilde ilk genel kurulda bu başvuruyu gündemine almalı ve önceki kararları ile tutarlı bir biçimde adil bir karar vermelidir

AYM kendi varlık sebebine de sahip çıkmak adına her türlü saptırmaya ve siyasi baskıya karşın Can Atalay dosyasını içtihadı doğrultusunda karara bağlamalıdır. Can Atalay’ın sürekli ihlal edilen adil yargılanma hakkı, anayasal adil yargı güvencesinden yararlanmalıdır.

“Disiplin soruşturması gerekli”

Ayrıca; “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını ve temel hak ve özgürlükleri koruyacağıma; görevimi doğruluk, dürüstlük, tarafsızlık ve hakka saygı duygusu içinde, her türlü etki ve kaygıdan uzak olarak Anayasanın dayandığı temel ilkelere uygun hukuk anlayışı içinde sadece vicdanımın emrine uyarak yerine getireceğime büyük Türk Milleti önünde namusum ve şeref” andı içen AYM üyesinin “vakar ve şerefi ile bağdaşmayan ve hizmetin aksamasına yol açan hal ve hareketleri” (6216 sy. Yasa, md.18) disiplin soruşturmasını gerekli kılar.”

Ne olmuştu?

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, Gezi Davası’nda Osman Kavala ile birlikte yargılanan 8 sanıktan biriydi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 26 Nisan 2022 tarihinde Gezi Davasında Osman Kavala’yı “hükümeti devirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay’ın arasında bulunduğu 7 sanığı ise darbeye teşebbüse yardım suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Can Atalay, cezaevinde tutuklu bulunurken 14 Mayıs seçimlerinde TİP’ten Hatay milletvekili seçildi. Ancak Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay’ın yasama dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesiyle yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye edilmesi talebini reddetti. Daire, 28 Eylül 2023 tarihinde Osman Kavala, Can Atalay, Mine Özerden, Çiğdem Mader, Tayfun Kahraman’ın cezasını da onadı.

TIKLAYIN-AYM, Can Atalay hakkındaki ihlal başvurusunu 12 Ekim’de görüşecek

TIKLAYIN-Gezi Parkı davasında Kavala ve Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın cezası onandı; Yapıcı ve Altınay için tahliye kararı verildi

TIKLAYIN-AYM raportörü Can Atalay için “hak ihlali var” dedi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x