Süleymancı yurdunda saldırdılar: Jandarma MEB müdürlerini ateşte bıraktı

ORDU – Ordu’nun Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Engin Aktaş ve Çaybaşı Halk Eğitim Merkezi Müdürü M.P., salı akşamı yurt denetlemeleri kapsamında gittiği Süleymancılar tarikatına ait Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda darp edildi, Jandarma ekipleri ise Aktaş ve M.P.’yi can güvenlikleri olmamalarına rağmen olay yerinde yalnız bıraktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan özel yurtlar ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından belirli aralıklarda denetlemeye tabii tutuluyor. Yurtlarda öğrencilerin durumunu gözlemek ve varsa şikayetlerini dinlemek için de bu denetimlerin öğrencilerin yurtta olduğu saatlerde yapılması gerekiyor. Çaybaşı ilçesinde yurt denetimlerinin başında olan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Engin Aktaş, beraberindeki Çaybaşı Halk Eğitim Merkezi Müdürü M.P. ile İlküvez Halk Eğitim Merkezi kurslarını ziyaretin ardından aynı bölgedeki Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nu denetlemeye gitti.

JANDARMA ÖNCE OYALANDI, GELEN TELEFON ÜZERİNE BÖLGEDEN AYRILDI

Aktaş ve M.P. yaptıkları denetimler esnasında yurtta 2 ilkokul öğrencisinin kaldığını tespit etti. Özel Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre ilkokul öğrencileri yurtta kalamıyor. Ayrıca 4 öğrencinin de sisteme kayıtlı olmadığını tespit eden müdürler tutanak tutulması ve bu 6 öğrencinin ailelerine teslim edilmesi için jandarmaya haber verdi. Yurda gelen Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş ve beraberindeki 2 jandarma personeli önce durumu savcılığa bildirip onların bilgisi dahilinde hareket edeceğini Aktaş ve M.P.’ye söyledi, ardından öğrencilerin ailelerine teslim edilmesi için tutanak imzalayacağını söyledi fakat imzalamadı. Bahçede yarım saat kadar oyalanan jandarma öne sürülen iddialara göre kendisine gelen telefon üzerine adli bir olay olmadığı gerekçesiyle alandan ayrılacağını söyledi. Aktaş ve M.P.’nin can güvenliği olmayan bir ortamda kalacaklarını söylemelerine rağmen jandarma bölgeyi terk etti.

DARP EDİLEN AKTAŞ VE M.P, OLAY YERİNDEN ARABAYLA KAÇTILAR

Jandarmanın bölgeden ayrılmasıyla kendilerini yurt görevlileri olarak tanıtan şahıslar Aktaş ve M.P.’ye saldırdı. Kendisine gelen yumrukları savuşturmak isteyen Aktaş’ın telefonu elinden fırladı, M.P. aldığı darbe ile yere düştü. Aldığı yumruk darbesiyle yaralanan Aktaş, M.P.’yi de alıp olay yerinden uzaklaşmak istedi. Aktaş ve M.P. sokağa indiklerinde yurdun etrafında içi insan dolu 4 sivil aracın farlarını yakmış bir halde beklediklerini gördü. Hızlıca araçlarına binen iki müdür hızla olay yerinden uzaklaştı.

Doktora giden iki isim darp raporu ve 1 hafta iş göremez raporu aldı. Aktaş, yurt görevlileri, jandarma ve Çaybaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Aykut Fidan’dan şikayetçi oldu.

ORDU EĞİTİM-SEN: HUKUKSUZLUĞUN VARDIĞI CÜRETİN BOYUTUNU GÖSTERİYOR

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim-Sen Ordu Şubesi saldırının laik eğitime yapıldığını vurguladı. Eğitimdeki gericileştirmenin tehlikeli bir hal almaya başlandığı ifade edilen açıklamada “Yıllardır eğitimde gerileşmenin, dinselleştirmenin ve ticarileşmenin yarattığı tehlikelere dikkat çekiyor ve laik, bilimsel, kamusal eğitim mücadelesi veriyoruz. Ülkenin kaynakları geleceğimiz olan çocukların eğitim, beslenme ve barınma hakkını karşılamak için kullanılmalıdır. Bu olay yalnızca çocuklarımızı korumaya çalışan ve yasaların üstüne görev kıldığı sorumlulukları yerine getirmeye çalışan bir eğitimcinin darp edildiği bir olay değildir. Bu olay yasa tanımazlığın, hukuksuzluğun vardığı cüretin boyutunu göstermektedir. Bu apaçık kalkışmadır ve siyasetten asla bağımsız değildir” denildi.

“Eğitimde cemaat okulu, tarikat yurdu kabul edilemez” vurgusu yapılan açıklamada “Tarikat cemaat yurtlarında çocuklarımızın yaşadığı istismar vakalarını bir defadan bir şey olmaz, münferit, çocuğun rızası vardır gibi akıl almaz ifadeler ile geçiştirip kafasını kuma sokanlar bu olaydan birinci derecede sorumludur. İktidarın cemaat ve tarikatları muhatap alıp, meşrulaştıran ve aynı zihin yapısına sahip anlayışı çocuklarımızın içine sürüklendiği karanlığın kaynağıdır” sözlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x